Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kilka słów o Ruchu Światło – Życie

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: dzieci („Oaza Dzieci Bożych”) młodzież („Oaza Nowej Drogi” i „Oaza Nowego Życia”), dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest „Domowy Kościół”.

Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot.

Znakiem Ruchu Światło-Życie jest symbol i słowa ΦΩΣ ΖΩΗ (czyt. fos-zoe) – greckie słowa „światło” i „życie”, krzyżujące się na literze „omega”, która tutaj jest symbolem Ducha Świętego (jako Tego, który jest wszystkim) i ułożone w kształt krzyża. Popularna nazwa tego symbolu to foska.

Struktura Ruchu jest zgodna ze strukturą Kościoła. Małe grupy, do których należą uczestnicy Ruchu, zasadniczo tworzą jego wspólnotę w parafii. Wspólnoty Ruchu utrzymują ze sobą łączność spotykając się na Dniach Wspólnoty.

Odpowiedzialność za całość Ruchu sprawuje Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie. Na szczeblu kraju, diecezji i parafii odpowiedzialność pełnią moderatorzy krajowi, diecezjalni i parafialni. Każdy moderator pełni swą posługę wraz z zespołem diakonii. Odpowiedzialność za Ruch podejmują zarówno osoby świeckie, jak i duchowne.

Kapłani w Ruchu spełniają rolę moderatorów. Spoczywa na nich odpowiedzialność za duchową formację uczestników Ruchu i pozostawanie w jedności z Kościołem powszechnym.

Początki historii Ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w r. 1954. Ruch Światło-Życie rozwinął się z oaz – rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową. Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą „Ruch oazowy”, „Ruch Żywego Kościoła”.

Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki 24 III 1921 – 27 II 1987.

Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło, ani nawet o jakich nie pomyślałeś, po drogach, które mogą otworzyć nowe horyzonty, nadających się do zarażania radością, tą radością, która rodzi się z miłości Boga, radością, która pozostawia w twoim sercu każdy gest, każdą postawę miłosierdzia.

Papież Franciszek

Nasza wspólnota

W naszej Parafii Oaza młodzieżowa („Oaza Nowego Życia”) jest obecna od połowy lat siedemdziesiątych. Obecnie skupia około 25 osób w różnym wieku. Cała wspólnota dzieli się na małe grupy formacyjne prowadzone przez animatorów, w ramach programów formacyjnych „Oazy Nowej Drogi” i „Oazy Nowego Życia”. 

Raz w tygodniu, w piątki wszystkie grupy spotykają się na „spotkaniu wspólnotowym”:

  • W pierwsze piatki miesiąca jest to spotkanie na Eucharystii o godz. 18.00, w czasie której oazowicze przygotowują oprawę Liturgii.
  • W drugie i czwarte piątki miesiąca (także piąte, jeśli wypadnie taki w danym miesiącu) spotkania wspólnotowe odbywają się w salce parafialnej „Meriba” i mają charakter tematyczny lub integracyjny.
  • W trzecie piątki miesiąca spotkanie wspólnotowe zazyna się od Adoracji Najświętszego Sakramentu, w kościele, o godz. 18.30, nastęþnie jest kontynuowane w salce Parafialnej, w formie integracyjnej.

Raz w tygodniu każa grupa formacyjna spotyka się na spotkaniu grupowym, ze swoim animatorem,  w ustalonym wspólnie terminie.

Żadne spotkania grupowe ani wspoólnotowe nie kończą się nigdy później, niż o godz. 21.00.

Ponadto oazowicze włączają się w organizację życia religijnego i kulturalnego Parafii. Pomagają również w katechezie, prowadząc każdego roku ewangelizację w szkołach, oraz dla kandydatów do bierzmowania. Każdego roku, wyjeżdżają na oazowe rekolekcje wakacyjne różnych stopni, w zależności, od etapu swojej formacji w Oazie. W ciągu roku wyjeżdżają również na parafialne, oazowe weekendowe wyjazdy integracyjne.

Oazowicze tworzą przede wszystkim wspólnotę przyjaciół. Jeśli trzeba, wzajemnie pomagają sobie w nauce. Celebrują we wspólnocie swoje osobiste święta, organizując imprezy towarzyskie i spędzają razem wolny czas. Chcą się formować we wspólnocie rówieśników, w oparciu o Słowo Boże, które jest żywe i trwa. Jak wspomniał Papież Franciszek w czasie Dni Młodzieży w Rio „Najlepszym narzędziem do ewangelizacji młodego człowieka jest drugi młody człowiek”.

Nasza Parafialna Oaza stanowi cząstkę wielkiej wspólnoty Chrystusowego Kościoła, której doświadczają między innymi poprzez obecność na rejonowych i diecezjalnych Dniach Wspólnoty Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie. Kościół bowiem to „Wspólnota Wspólnot”, którą jednoczy jeden Chrystus, jedna wiara i jeden chrzest.

Obecnie moderatorem Oazy młodzieżowej w naszej Parafii jest ks. Krzysztof Dębski. Jeśli masz jakieś pytania na temat Oazy, lub chciałbyś wejść na drogę formacji Oazowej w naszej Parafii, skontaktuj się z księdzem moderatorem przez e-mail, lub w kancelarii parafialnej, w czwartki, w godz. 16.00 – 17.30

Jak dołączyć?

Wszelkie informacje na temat dołączenia do naszej grupy możesz uzyskać u naszych duszpasterzy.